Jak na rekonstrukci nemovitosti zatížené hypotékou?

08.09.2020

Navýšení hypotéky

Banky počítají maximální výši hypotéky buď ze současné či budoucí zástavní hodnoty nemovitosti. Současnou hypotéku tak můžete navýšit o částku potřebnou k rekonstrukci s tím, že maximální výše úvěru bude počítána z hodnoty nemovitosti po dokončení stavebních prací.

Zároveň, peníze můžete získat nejen na stavební práce, které teprve budou realizovány, ale i na stavební práce, kterými jste nemovitost zhodnotily po čerpání původní hypotéky. Například, pokud jste v uplynulých cca 24 měsících opravovali střechu, přistavěli další část nemovitosti, vyměnili okna apod. a máte na tyto práce daňové doklady, lze takto investované peníze získat zpět.

Spotřebitelský úvěr

Nejsnazší cesta k penězům, i když za cenu vyšší úrokové sazby. Získat můžete i vyšší stovky tisíc korun bez ručení nemovitosti. I zde platí, že pokud půjčenými penězi zhodnotíte nemovitost, lze tyto peníze v budoucnosti získat zpět v rámci tzv. zpětného refinancování, tj. kdy bance předložíte daňové doklady, ona si ověří aktuální zástavní hodnotu nemovitosti a následně vám zpětně tyto peníze proplácí. Financování skrz spotřebitelský úvěr je tedy vhodný, pokud potřebujete nižší stovky tisíc korun, do konce fixace úrokové sazby vám zbývají cca 1 - 2 roky a zároveň, na provedené stavební práce a koupený stavební materiál budete mít daňový doklad.