Bezplatně lze požádat o odklad platby daní

28.02.2024

Podnikatelé a další poplatníci, kteří se kvůli dopadům šíření koronaviru dostanou do finančních potíží, mohou požádat bezplatně do konce roku o odložení platby daně nebo její rozložení na splátky. Standardně je přitom podle zákona za žádost o odložení splátek daně správní poplatek 400 korun.

Žádost je potřeba pečlivě odůvodnit, přiložit veškeré relevantní podklady. Obsahovat by měla i informaci, v jak vysokých splátkách a v jakých lhůtách může poplatník daň uhradit," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Finančnímu úřadu lze důvod žádosti doložit všemi relevantními doklady, kterými se prokáže vliv dopadu epidemie na ekonomickou situaci daňového subjektu a jeho potíže s úhradou daně. Jde například o vliv mimořádných opatření, nemoci či nutné péče o člena domácnosti.

Pro doložení negativních dopadů při podnikání jako důvod můžou být uvedeny například seznamy stornovaných zájezdů, letenek, vstupenek, akcí a související korespondence.

Žádost lze doložit například i nižší obsazeností či tržbami vůči předchozímu období nebo prokázáním výpadku výroby pro překážky související s mimořádnými opatřeními na straně dodavatele.

S ohledem na vyhlášená vládní opatření kvůli šíření epidemie se v příštích dvou týdnech pro veřejnost omezí také provoz pracovišť Finanční správy. Podatelny na finančních úřadech budou fungovat pouze v pondělí a ve středu od 8.00 do 13.00 hodin.
"Případné další nezbytné kontakty s veřejností budou na úřadech probíhat pouze po předchozí domluvě či na výzvu správce daně," sdělila Právu mluvčí Finanční správy Zuzana Mašátová. Pracoviště v režimu 2+2 budou do 25. října zcela uzavřena.
"Veřejnosti doporučujeme, aby na minimum omezila osobní návštěvu na úřadu a ke komunikaci se správcem daně využívala dálkové formy komunikace," dodala mluvčí.